Андрій Кондратьєв: Їстівні гриби реалізуються виключно в магазинах і супермаркетах
18.10.2016 15:03
Їстівні гриби реалізуються виключно в магазинах і супермаркетах. Реалізація грибів в невстановлених місцях, і все, що стосується стихійної торгівлі є потенційно небезпечним. На цьому наголосив в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на прес-конференції щодо статистики та профілактики отруєнь грибами в регіоні.
За його словами, не існує надійного способу, за допомогою якого можна відрізнити отруйні гриби від їстівних, тому отруїтися грибами може навіть досвідчений грибник.
Багаторічний аналіз випадків отруєнь грибами в Україні свідчить, що більшість отруєнь обумовлена вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Отруєння також можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж автомобільних доріг.
Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів, сморжів. Особливість отруєнь цими грибами полягає у тому, що ознаки отруєння можуть не проявлятися до 3-х діб після вживання грибів в їжу. Смертельною вважається навіть мінімальна доза отрути. Часто навіть при своєчасному зверненні за медичною допомогою випадки отруєння можуть бути летальними.
У 2016 році реєстрація випадків отруєнь грибами розпочалася на початку травня після рясних дощів. Всього у поточному році в Дніпропетрвській облсті зареєстрований 21 випадок отруєнь грибами, із них дорослі – 18 осіб, діти від 15 до 18 років - 3.
Фахівці рекомендують відмовитися від споживання дикорослих грибів, а купувати лише в установлених місцях (магазини, супермаркети тощо). Не варто купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Важливо не давати страви з грибів дітям, вагітним та жінкам, що годують груддю, а також не вживати в їжу гриби людям, які мають хронічні захворювання кишково-шлункового, нирок, печінки.
Якщо ж ви відправилися по гриби, то не збирайте їх поблизу автошляхів, сміттєзвалищ, не беріть тих, яких не знаєте, або не впевнені, остерігайтесь пластинчатих грибів, не збирайте старі або дуже молоді гриби, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також не вживайте гриби у сирому вигляді», - зазначив Андрій Кондратьєв.
Він також звернув увагу на характерні симптоми отруєння грибами: нудоту, блювоту, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності. Після вживання в їжу дикорослих грибів при перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою