Порядок польового інспектування картоплі

23.05.2019 14:05

Інспектування насіннєвих посівів картоплі проводиться відповідно до Інструкції з інспектування сортових посівів картоплі, затвердженої секцією землеробства та механізації науково-технічної ради Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23 січня 2015 р. ( протокол №1) та Відділення рослинництва Національної академії аграрних наук України від 23 січня 2015 р. ( протокол №3).

Для інспектування посівів суб’єктом господарювання подаються наступні документи:

1) план-схема розміщення насінницьких посівів;

2) ліцензійні договори про використання сорту з описом сорту;

3) сертифікат на насіннєву картоплю, виданий на попереднє покоління під час послідовного розмноження;

4) атестат, свідоцтво на закуплену насіннєву картоплю.

Суб’єкт господарювання укладає з органом сертифікації договір про надання послуг з проведення інспектування, надає план полів із указаним місцем розташування насінницького посіву, опис, як знайти поле, що підлягає інспектуванню.

 Інспектування насінницьких посівів проводять інспектори органу сертифікації.

За необхідності інспектор залучає до роботи оригінатора сорту, спеціалістів науково-дослідних установ, представника замовника.

Інспектування посівів здійснюється у період цвітіння картоплі.

З цією метою до початку інспектування, але не пізніше, ніж за два тижні до неї, інспектори проводять підготовчу роботу, а саме:

-          оглядають усі площі насінницьких посівів, що підлягають інспектуванню, та перевіряють документацію, котра характеризує категорію висадженої насіннєвої картоплі (атестат на партію вихідної, до базової та базової, або свідоцтво на партію сертифікованої насіннєвої картоплі за умови її завезення; акт інспектування посівів, якщо для садіння використано насіннєву картоплю власного врожаю, сертифікат на насіннєву картоплю);

-          знайомляться з актом закладання насінницьких посівів (ділянок), актами прочищення насінницьких посівів картоплі;

-          організовують додаткове прочищення насінницьких посівів, якщо воно було проведене неякісно. Прочищення проводиться, якщо видаленню підлягає не більше 20% рослин. Якщо прочищення є недоцільним, а сорт цінний, тоді інспектор організовує покущово-масовий відбір (виділення та відмічення найздоровіших кущів і раннє збирання) основного сорту;

-          встановлюють, які агротехнічні заходи проведено господарством на насінницьких посівах картоплі (строки садіння, способи підготовки насіннєвого матеріалу, строки і види обробітку ґрунту та посівів, норми і види добрив та пестицидів тощо);

-          на основі перевірки сортових документів і польового огляду реєструють сортові посіви картоплі.

Насінницькі посіви після проведення прочищення відносно сортової чистоти та наявності в посівах рослин, уражених хворобами, повинні відповідати вимогам, Інструкції з інспектування сортових посівів картоплі.

У випадках виявлення порушень нормативних вимог при вирощуванні насіння посіви вибраковуються. При цьому оформляється акт вибракування у двох примірниках.

У випадках виявлення порушень нормативних вимог при вирощуванні насіння посіви вибраковуються. При цьому оформляється акт вибракування у двох примірниках.

Прочищення насінницьких посівів проводять 2–3 за вегетаційний період і після кожного складають акт. Під час прочищення видаляють хворі і пригнічені рослини, а також домішки інших сортів.

Перше прочищення проводять, коли рослини досягнуть висоти 15–20 см. У цей час найкраще проявляються ознаки таких вірусних хвороб, як зморшкувата та смугаста мозаїка, скручування листя. Перше прочищення дає змогу звільнити посіви від хвороб рослин ще до настання льоту попелиць, які є найактивнішими переносниками вірусних хвороб.

Друге прочищення проводять на початку цвітіння сорту. У цей період чітко виділяються за сортовими ознаками домішки інших сортів, а також хворі рослини, ознаки захворювання на яких при першому прочищенні не проявилися.

Третє прочищення проводять переважно у господарствах з вирощування еліти, а за необхідності в інших випадках до початку відмирання картоплиння. Особливо старанно видаляють кущі з ознаками в’янення, що свідчить про ураженість рослин кільцевою гниллю.

Насінницькі посіви картоплі всіх категорій розмноження за наявності карантинних об’єктів на полі згідно з переліком, затвердженим вибраковуються.

Кожне прочищення проводять у стислі строки за 3–4 дні, що значно підвищує її ефективність. Уражені кущі викопують з обов’язковим вилученням бульб. Картоплиння разом з маточними бульбами вивозять з поля і знищують.