Відбувся міжнародний семінар щодо ясеневої смарагдової златки
28.01.2019 15:41
У рамках проекту "Співробітництво у сфері готовності до кризи у зв’язку з Agrilus planipennis в Європейському Союзі" Європейська агенція безпеки харчових продуктів (EFSA) та Естонська сільськогосподарська рада організували семінар з метою обговорення нагальних питань щодо принципів проведення обстежень і виявлення ясеневої смарагдової златки (Agrilus planipennis) на території ЄС, до участі в якому доєдналась і Україна.
Семінар, який відбувся в Таллінні (Естонія) з 23 по 25 січня 2019 року об’єднав науковців та фахівців національних організацій карантину і захисту рослин більшості країн ЄС, Канади та США. Усього в заході взяли участь представники 14 країн, а також Європейської та Середземноморської організації захисту рослин (ЄОЗР).
Від України в семінарі взяла участь Ольга Башинська – начальник відділу фітосанітарної експертизи та аналізу ризиків Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва і розсадництва Держпродспоживслужби.
Упродовж трьох днів роботи семінару учасникам були представлені декілька презентацій щодо сучасного стану поширення ясеневої златки, зокрема було представлено ситуацію з розповсюдженням цього шкідника в Росії, що є на сьогодні дуже важливим, адже ареал розповсюдження цього шкідника впритул наблизився до східного кордону України.
Також відбулось обговорення представлених експертами EFSA інструментів для спостереження за Agrilus planipennis, що включають карту обстеження даного шкідливого організму, моделювання схеми обстеження та керівні принципи проведення обстеження (в т.ч. з використанням феромонних пасток).
Крім цього, семінар надав можливість учасникам пройти навчання щодо розрахунків розміру вибірки, з використанням інструментів статистичного спостереження EFSA (RIBESS + та SAMPELATOR).
За результатами обговорень, було заплановано провести другий семінар з цього ж питання, який має бути спрямований на перегляд керівних принципів на основі досвіду учасників, а також на вивчення та врахування спільних дій для контролю, стримування та знищення шкідливого організму, які можуть бути прийняті в ЄС.