Проект держбюджету-2017 в сьогоднішньому вигляді провокуватиме погіршення епізоотичної ситуації в Україні

27.09.2016 17:42

На жаль, проект державного бюджету на 2017 рік у тому вигляді, у якому він поданий до Верховної Ради України, не лише не сприяє зменшенню ризику погіршення епізоотичної ситуації – він провокуватиме погіршення цієї ситуації, - заявив Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа під час прес-конференції 27 вересня.

За його словами, у проекті держбюджеті на наступний рік на проведення протиепізоотичний заходів передбачено лише 50,5 млн грн. «За нашими розрахунками, приблизно 55 млн грн. потрібно витратити тільки на вакцинацію великої рогатої худоби (ВРХ) від нодулярного дерматиту, щоб запобігти його поширенню на територію України. А ми маємо всього 50,5 млн. на боротьбу з усіма хворобами в Україні», - зауважив Володимир Лапа.

Як зазначив Голова Держпродспоживслужби, на боротьбу з «класичними» хворобами тварин необхідно передбачили 100 млн. грн. Йдеться про боротьбу зі сказом, африканською чумою свиней (АЧС), туберкульозом, лейкозом ВРХ, хворобою Ньюкасла, сальмонельозом, а також про реалізацію моніторингових програм щодо виявлення нодулярного дерматиту великої ВРХ і АЧС.

Крім того, є необхідність запровадити інший режим компенсації збитків населенню за вилучених свиней. Ці видатки повинні виділяти з державного бюджету, а не з місцевих. «Є випадки, коли вартість свиней не відшкодовується по декілька місяців, а то й довше. Це призводить до того, що у випадку виявлення АЧС населення самостійно вирізає свиней та нелегально реалізовує продукцію зі свинини, і вірус поширюється територією України. Якщо ми не матимемо можливості оперативно відшкодовувати вартість вилучених свиней для домогосподарств, то можна скільки завгодно боротися з наслідками – причина не буде усунена», - заявив Голова Держпродспоживслужби.

«Розраховуємо на відповідне фінансування. Ми направили звернення до Міністерства фінансів, Міністерства аграрної політики та продовольства, до бюджетного та аграрного комітетів Верховної Ради, і сподіваємося на підтримку. У будь-якому випадку рішення приймає парламент. Боротьба із наслідками набагато дорожча, ніж заходи з профілактики. Має бути розуміння того, що питання біологічної та економічної безпеки країни повинні бути серед пріоритетних».