Напрямки розвитку науково-практичних досліджень ICAR на 2018 рік

19.03.2018 15:26

З 5 по 16 лютого 2018 року у м.Окленд (Нова Зеландія) відбулася 42 міжнародна щорічна конференція ICAR (The International Committee for Animal Recording) та щорічне зібрання підкомітету ICAR Interbull у сполученні зі Світовим конгресом генетики у тваринництві (World Congress on Genetics Applied to Livestock Production -WCGALP).

Основні напрями досліджень, які проводяться комітетами та спеціалістами ICAR, мають за мету вдосконалити підходи щодо стандартизації та оптимізації процесів, пов’язаних з ідентифікацією та використанням різноманітних пристроїв, що знімають показники у процесі життєдіяльності тварин, якості продукції тощо. Аналіз та коректна обробка інформації також потребують єдиних підходів, що дає можливість обміну даними та аналізу великих об’ємів інформації з метою виявлення закономірностей.

ІКАР зосереджує свою діяльність на таких секціях:

Глобальні рекомендації ICAR;

Сервіси/Сервісні лабораторії: інструменти забезпечення якості;

Послуги/Тестування пристроїв для запису;

Технології та інструменти: сенсорні пристрої;

Дані/Стандарти даних та протоколи обміну даними;

Технології: Тестування молока вкл. спектральний аналіз;

Глобальні ініціативи;

Послуги: Використання останніх розробок для Асоціацій за породами.

На деяких, особливо цікавих, питаннях слід зупинитися більш детально.

Глобальні рекомендації ICAR.

У рамках цієї сесії розглянуті питання щодо труднощів та позитивних напрацювань у сфері використання інформації, отриманої господарствами.

Так, на прикладі Сполучених Штатів Америки було наголошено, що управління станом здоров'я тварин, харчування, технології та генетичні поліпшення були і залишаються основними факторами зростання виробництва. Управління розширенням стада, впровадження нових технологій, харчування раціонів тощо вимагає від молочних ферм надійного та послідовного способу вимірювання продуктивності та порівняння цих чисел із попередніми роками чи іншими молочними фермами, що мають однакову величину або рівні виробництва, використовуючи дані, отримані в ході реєстрації молока для розрахунку щорічних контрольних показників та вираження відмінностей між власним стадом та контрольним, виробники всіх розмірів можуть контролювати продуктивність стада та шукати можливості, які підвищити прибутковість ферми.

На прикладі Франції було розглянуто роботу France Génétique Elevage (FGE) - французька міжгалузева організація, відповідальна за координацію діяльності фірм та організацій, що займаються генетичним вдосконаленням жуйних тварин. Протягом останніх 15 років вона розробила систему управління якістю, яка відповідає стандарту ISO 9001, включаючи понад 180 незалежних компаній. Ця організація охоплює ідентифікацію та продуктивність жуйних тварин та відображення показників розмноження для великої рогатої худоби.

Кожна зацікавлена компанія повинна була здійснити 5-річний якісний цикл із початковим зобов'язанням, затвердженим FGE, та контрольними аудитами. FGE розробила надійну організацію якості, яка складається з: менеджера якості, який працює на FGE; пара менеджерів процесу (один - від національної професійної федерації, один від технічного інституту); одна з якісних координаційних центрів у кожній компанії. Щороку процес кожної діяльності підлягає оцінці. Ця організація спричинила позитивні результати в порівняльному аналізі, зміцненні довіри між учасниками та досягненню більшої привабливості для топ-менеджменту компаній-учасників. Ця система управління якістю офіційно визнана французьким міністерством з питань сільського господарства та ICAR (Міжнародним комітетом з обліку тварин) через його сертифікат якості.

Дані/Стандарти даних та протоколи обміну даними.

У молочній промисловості спостерігається швидке впровадження нових технологій. Деякі з цих нових продуктів, таких як системи моніторингу тварин, генерують велику кількість даних, які використовуються молочним фермером для прийняття щоденних рішень щодо особи чи груп корів. Не лише ферми, відповідальні за створення великих наборів даних, лабораторії аналізу молока, лабораторії для проведення геномічних досліджень - це лише декілька прикладів галузей, які генерують дані. У результаті вибуху даних зростає інтерес до використання цих даних для досліджень, розробки продуктів та послуг. ICAR відіграла активну роль у розробці даних та обліку стандартів для молочної промисловості, однак розвиток стандартів обміну даними не змінювався. Традиційні методи обміну даними добре служили молочній промисловості, однак при збільшенні обсягу та складності даних породжувалася потреба у сучасній інфраструктурі для передачі даних з точки до точки, яка може перетинати географічні кордони.

Також було зазначено, що ера цифрового покращення сільського господарства з отриманими новими даними та нові можливості для агрегування та аналізу даних (Internet of Things, BigData) підвищують інтерес до самих даних і попит на злиття та обмін даними, а також використання даних третіми особами. Це відбувається разом з посиленням обізнаності фермерів та інших зацікавлених сторін та необхідності прозорості щодо використання персональних даних. Положення про загальне захист даних, яке буде безпосередньо застосоване до 25 травня 2018 року у всіх країнах-членах ЄС, має намір посилити та уніфікувати захист даних осіб. Це регулювання також торкнеться третіх країн, якщо обробляються персональні дані громадян ЄС. Було надано основну інформацію про правові основи, принципи обробки даних, типи даних та ролі в процесі обробки даних, а також наслідки, пов'язані з процесами, пов'язаними з даними сільськогосподарських тварин великої рогатої худоби на прикладі держав-членів ЄС.

Зважаючи на світовий досвід Державне підприємство «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» за підтримки Держпродспоживслужби та Міністерства аграрної політики та продовольства України впроваджує нові технології та процеси збору і обробки даних щодо тварин, їх переміщень, благополуччя господарств, та поєднує дані ЄДРТ з іншими програмними продуктами Держпродспоживслужби України.

Дані зміни направлені на забезпечення належної простежуваності за обігом тварин та продукції тваринницького походження, епізоотичного благополуччя та надання можливості власникам тварин розширеного аналізу для ефективного ведення своєї господарської діяльності.