Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 16 лютого 2018 року
16.02.2018 11:48
Погодні умови звітного періоду не сприяли розмноженню та розселенню мишоподібних гризунів в посівах озимих зернових та багаторічних травах. Однак, у Лісостепу та Поліссі на озимині зберігається від поодиноких жилих нір до 3, осередково в Харківській області 5 жилих колоній на гектарі. У Степу на 15-57% обстежених площ виявляють 0,5-4 колонії на га з 2-8 норами в кожній. У місцях резервацій, садах, багаторічних травах та неугіддях на 20-100% обстежених площ обліковують 2-5 жилих колоній на гектар з 1-6, макс.18 норами в кожній.
У подальшому розвиток, поширення та імовірна загроза від мишоподібних гризунів залежатиме від погодних умов і захисних заходів. Розмноження їх буде відбуватися у разі підвищення середньодобових температур повітря до +5˚С і вище, а міграція з місць резервацій при відсутності опадів та зниженні зволоженості ґрунту.
Повсюди триває відбір зразків посівного матеріалу та його фітоекспертиза на виявлення фітопатогенних збудників. За результатами проведених аналізів насіння ярих зернових культур заражене альтернаріозом, бактеріозом, фузаріозом, гельмінтоспоріоз пліснявінням, подекуди антракнозом і церкоспорозом у межах 1-10%. Насіння сої уражене збудниками бактеріозу та фузаріозу в межах 0,5-3%. Це свідчить про обов’язкове оздоровлення посівного матеріалу через протруєння препаратами відповідного спектра фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб за 2-3 тижні до сівби.
За результатами відрощування монолітів озимих культур у Полтавській, Харківській та Чернівецькій областях визначено, що життєздатність озимої пшениці становить 97-100%, рослини озимого ячменю та ріпаку життєздатні на 94-98%. Збудників хвороб не виявлено.
У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку та багаторічних трав.