Інформація про випадок захворювання собаки на лептоспіроз у м.Дніпро
09.02.2018 12:24
У зв’язку із випадком захворювання собаки на лептоспіроз у м.Дніпро Держпродспоживслужба надає інформацію про комплекс вжитих заходів.
Встановлення захворювання тварини на лептоспіроз
09.01.2018 року Дніпропетровська регіональна державну лабораторія ветеринарної медицини при проведенні аналізу сироватки крові собаки, направленої ветеринарною клінікою «На рабочей» (ФОП Кацюк І.А.), встановила позитивний результат дослідження патологічного (біологічного) матеріалу на лептоспіроз (№ 000025п.м./18 від 09.01.2018р.). Даний зразок сироватки крові був відібраний 07.01.2018 фахівцями ветеринарної клініки ФОП Кацюк І.А., до якої для надання послуг 07.01.2018 звернувся громадянин із хворою собакою Марсі (запис в електронній базі про амбулаторний прийом № 740 від 07 січня 2018 р.).
У той же день державна лабораторія проінформувала фахівців Держпродспоживслужби у м.Дніпро, які склали план заходів щодо недопущення поширення лептоспірозу в Чечелівському районі та невідкладно почали його реалізовувати.
Дезінфекція приміщень та господарства, де утримувалася хвора собака
У той же день, 9 січня поточного року, фахівці ветеринарної медицини Центрального та Чечелівського районів м.Дніпро у присутності власника хворої собаки провели вимушену дезінфекцію місця утримання тварини. Зокрема, було оброблено подвір’я за місцем проживання даного громадянина (акт лікарні ветеринарної медицини Центрального та Чечелівського районів м.Дніпро від 09.01.2018) згідно з Інструкцією «Про заходи профілактики та оздоровлення тварин від лептоспірозу №5 від 15.03.1994р.».
У ході епізоотичного розслідування (акт лікарні ветеринарної медицини Центрального та Чечелівського районів м.Дніпро від 09.01.2018) було встановлено, що хвора тварина не мала щеплення проти лептоспірозу. Також фахівці державної лікарні ветеринарної медицини встановили, що на подвір’ї даного громадянина проживало ще 2 собаки, які потенційно контактували із хворою твариною та могли бути також інфіковані збудником лептоспірозу, але їх господар відмовився забезпечити відбір крові для проведення або надати тварин для дослідження.
Як стало відомо пізніше, собака, сироватку крові якої досліджували, ще 07.01.2018 була піддана евтаназії у вищезазначеній ветклініці за згодою громадянина, який назвався її власником та звернувся для надання послуг до клініки зі згаданою собакою. Громадянин не надав документи на свою домашню тварину, і, почувши від ветеринарів попередній діагноз «лептоспіроз», прийняв рішення про евтаназію тварини. Даний діагноз спеціалістами клініки був поставлений на основі проведення аналізу крові у власній лабораторії, яка не має акредитації.
Відповідно, на час проведення досліджень в акредитованій лабораторії, тварина вже 2 дні була неживою та була потенційним джерелом поширення лептоспірозу, який хоч і не належить до переліку особливо небезпечних захворювань, затверджених Постановою Кабміну, але, тим не менше, є складним інфекційним захворюванням, яке є спільне для людини та тварини. Як повідомив у листі від 10.01.2018 в.о. директора ветклініки «На рабочей», А.Малишко, труп тварини був запакований в герметичні пакети та поміщено в герметичний контейнер, а у приміщеннях установи проведено дезінфекцію приміщень.
Утилізація трупу хворої тварини
Водночас виникло питання, де зберігати труп тварини – адже громадянин відмовився оплачувати витрати на знешкодження трупу собаки, яка мала попередній діагноз «лептоспіроз». Згідно з чинним законодавством (наказ Державного комітету ветеринарної медицини України від 27.10.2008 «Про затвердження Правил облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біометричних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України») збір та знешкодження трупів тварин проводиться власниками тварин, які мають нести витрати на знищення небезпечного об’єкту. Але оскільки громадянин оплатив послуги ветклініки із евтаназії тварини, утилізувати труп тварини мала б ветеринарна клініка, яка має договір із КП «Зооконтроль» Дніпровської міської ради на утилізацію трупів тварин.
Згідно із положенням КП «Зооконтроль», дана установа займається наданням послуг із утилізації та захоронення померлих тварин у м.Дніпро. Як повідомили у ветеринарній клініці ФОП Кацюк І.А. у соціальних мережах, вони уклали договір на утилізацію трупів тварин. Водночас, клініка зазначає у медіа про те, що отримала відмову від вищезазначеного комунального підприємства щодо утилізації трупа тварини через проблеми з роботою обладнання.
11.01.2018 ветклініка «На рабочей» написала листа керівнику державної лікарні ветеринарної медицини м.Дніпро Стрельченко А. із проханням сприяти в утилізації трупу тварини з підтвердженим діагнозом на лептоспіроз, який наразі знаходиться у клініці.
Згодом через відсутність дій КП «Зооконтроль» щодо утилізації трупа тварини із інфекційним захворюванням та у зв’язку із небезпекою для людей збудника даної хвороби, фахівці Дніпровської міської державної лікарні ветеринарної медицини прийняли рішення втрутитися у вирішення проблеми: даний інфікований об’єкт було вилучено з ФОП Кацюк І.А. та вивезено на утилізацію до ПП «Центр екологічної безпеки» у м.Одеса. Було заключено договір між Дніпровською міською державною лікарнею ветеринарної медицини та ТОВ «Муніципальна екологічна компанія» № 1/18 від 06.02.2018р. щодо організації вивозу та знешкодження відходів ветеринарної практики до вищезазначеного одеського підприємства. За результатами надання даних послуг складено акт між державної клінічною лікарнею ветмедицини та ТОВ «Муніципальна екологічна компанія» щодо здачі–прийняття робіт (№ ОУ -2392 від 07.02.2018р.).