У Держпродспоживслужбі відбулася нарада з керівниками тер органів
19.08.2016 13:03
Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа та т.в.о. заступника Голови Держпродспоживслужби Лілія Стиренко провели щомісячну нараду з керівниками головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та місті Києві.
Також у нараді взяли участь керівники структурних підрозділів центрального апарату Держпрожспоживслужби.
Під час зустрічі було піднято ряд актуальних для діяльності Служби питань. Зокрема, наголошено на необхідності активізувати роботу з ліквідації та реорганізації Держветфітослужби, Держсанепідслужби, Держспоживінспекції та Держсільгоспінспекції, функції яких з державного контролю перейшли до утвореної Держпродспоживслужби. При цьому Володимир Лапа поінформував присутніх про те, що процедуру ліквідації уже завершила Держцінінспекція – минулого тижня відповідний запис було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Серед іншого також обговорено питання здійснення державного санітарно-епідемічного контролю вантажів, зокрема за принципом «Єдиного вікна», питання надання адміністративних послуг. Було також наголошено на необхідності надання головними управліннями Держпродспоживслужби в регіонах звітів про результати здійснення контролю за дотриманням санітарного законодавства під час проведення оздоровлення та відпочинку дітей, а також на необхідності надання інформації про стан підготовки навчальних закладів до нового навчального року.
Особливу увагу було приділено питанню проведення розслідування, спрямованих на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, у тому числі через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь.
Серед важливих питань порядку денного – епізоотичне благополуччя України. Володимир Лапа підкреслив, що останнім ситуація з АЧС загострилася, тому робота з ліквідації та профілактики цього захворювання повинна більш оперативною та організованою. При цьому він закликав керівників терорганів взаємно допомагати один одному у цій роботі.
Також, як наголосив Голова Держпродспоживслужби, останнім часом в Європі набуло широкого поширення захворювання на нодулярних дерматит ВРХ, яке раніше було характерне лише для країн Африки. Зокрема, це захворювання зафіксовано на території Російської Федерації та Болгарії, з якими межує Україна. Враховуючи значне поголів’я ВРХ в Україні, відсутність вакцинації, а також зважаючи на джерела збудника хвороби, шляхи його розповсюдження та поширеність у світі, існує ризик занесення вірусу нодулярного дерматиту на територію Україну. Зважаючи на це, зазначив Володимир Лапа, головним управлінням Держпродспоживслужби в областях та місті Києві дано доручення інформувати суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням та обігом ВРХ, про небезпеку захворювання, можливі джерела інфекції, шляхи розповсюдження хвороби, клінічні ознаки тощо. За його словами, наразі вивчається питання застосування вакцини та створення буферної зони на території України у областях, що межують із країнами, в яких уже реєструється нодулярний дерматит ВРХ. При цьому він звернувся до керівників регіональних управлінь долучитися до процесу обговорення проекту Інструкції з профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом ВРХ.
Голова також нагадав про необхідність актуалізації реєстрів підконтрольних потужностей.