Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 12 січня 2018 року
12.01.2018 11:04
Скрізь на 10-80% обстежених площ озимих зернових та ріпаку нараховується 0,5-3, макс. 5 жилих колоній мишоподібних гризунів на гектар з 2-6 норами у кожній. На 12-100% заселених гризунами багаторічних травах, неугіддях, садах обліковують 2-5, макс. 6 (багаторічні трави 0,1 тис. га Донецької області, неорні землі 0,02 тис. га Дніпропетровська обл.) жилих колоній на гектар з 2-7 норами. Через затоплення нір водами відмічено зниження кількості жилих нір до 50% (Миколаївська обл.).
Інтенсивність подальшого розвитку, поширення, а також рівень шкідливості будуть визначатися насамперед погодними умовами та ефективністю винищувальних заходів, які здійснюють на площах зі щільністю гризунів понад 3-5 колоній на гектар через застосування родентицидів.
Озимі зернові та ріпак перебувають у стані неглибокого зимового спокою. У Степу в сонячні дні відмічали відновлення вегетації в денні години (упродовж грудня та І декади січня не було переходу добової температури через 00).
Підвищений температурний режим та перезволоження ґрунту в попередній декаді у Закарпатській та Одеській областях призвели до осередкового ураження озимих зернових кореневими гнилями (0,5-2% рослин). Подальшого розвитку септоріозу, гельмінтоспоріозу та інших хвороб на площах зернових колосових не відмічено.
Фітосанітарна експертиза зерна, проведена у Київській та Полтавській областях на сої виявилао 2,2-3,6% насіння ураженого бактеріозом, 16-17,5% зерна грибними патогенами (фузаріозом, аспоргіліум, альтернаріозом, пеніциліум, мукор); 1-2,6% насіння соняшника - бактеріозом та 10,2-23% грибними патогенами (альтернаріозом, фузаріозом, пеніциліум, ботрітіс).
Триває обстеження зерносховищ, складських приміщень, перевірка насіннєвого матеріалу, продовольчого та фуражного зерна на наявність комірних шкідників. За результатами аналізу стану зерна встановлено, що фуражне збіжжя у господарствах Волинської області заражене борошняним кліщем в слабкій ступені, у Кіровоградській - комірними довгоносиками.
Отже, контроль за станом зерна та зернопродуктів, що зберігаються, слід проводити постійно і в разі виявлення живих комірних шкідників приступити до обеззаражування збіжжя через фумігацію дозволеними препаратами відповідно до діючих рекомендацій. За пониження температури повітря до -5-10ºС можна провести охолодження зерна пасивним (відчинення дверей, вікон) або активним (вентилювання, пересипання зерна транспортерами) способами, що негативно вплине на розвиток комірних шкідників.
В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку та багаторічних трав.