У Харківській області відбувся тренінг для фахівців територіальних органів Держпродспоживслужби
02.11.2017 10:07
У рамках діяльності другого компоненту швейцарсько-українського проекту в Харкові відбувся черговий тренінг для фахівців територіальних органів та Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області.
У навчанні взяли участь 35 учасників. Навчання мало дві мети: підвищення обізнаності щодо важливості застосування найкращих практик для виробництва безпечного молока та застосування сучасного підходу інспектування на усіх етапах молочного ланцюга.
У ході заходу завідувач сектору оцінки ризиків управління державного контролю Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Оксана Борейко наголосила на важливості навчання для інспекторів, оскільки наразі відбуваються зміни в харчовому законодавстві та у вимогах до якості і безпечності молока, тому спеціалісти Держпродспоживслужби мають бути добре підготовлені до роботи в нових умовах та бути справжніми фахівцями з безпечності харчових продуктів.
Тренінг розпочався з теоретичної частини, під час якої підготовлені Проектом тренери з ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області передавали знання районним фахівцям щодо найкращих практик для забезпечення належного благополуччя та утримання тварин, годівлі та гігієни доїння, а також щодо вимог законодавства України та Європейського Союзу щодо виробництва молока. Експерти та консультанти Проекту презентували доповіді, присвячені змінам в системі контролю за безпечністю харчових продуктів: різниці між традиційною та ризик-орієнтованою системою контролю, новим підходам до інспектування та використання переліків питань (чек-листів) для перевірки об’єктів первинного виробництва молока.
На наступний день учасники тренінгу прибули на молочнотоварну ферму у Нововодолазькому районі Харківської області, де вони мали змогу оцінили впровадження передових практик виробництва молока, відпрацювали використання розробленого проекту переліку питань для інспектування молочнотоварної ферми.
Третій день тренінгу був присвячений обговоренню результатів практичного візиту на ферму, ефективності використання найкращих практик та визначення рекомендацій оператору ринку. Також учасники надали рекомендації до проекту переліків питань для перевірки первинного виробництва молока.
Команда Проекту висловлює вдячність начальнику Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області Олександру Тетришнику та начальнику управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області Валерію Ситнікову за підтримку в організації тренінгу, в.о. начальнику Нововодолазького районного управління Держпродспоживслужби Олексію Мітряшову за допомогу в проведенні практичної частини тренінгу.