Володимир Лапа представив колективу Держпродспожислужби Чернігівщини нового керівника
01.11.2017 13:53
Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа представив трудовому колективу начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юрія Володимировича Павлішена.
Володимир Лапа під час представлення наголосив, що перед начальником головного управління, з-поміж іншого, стоїть завдання налагодити ефективну внутрішню комунікацію, яка є важливим елементом посилення спроможності Служби в регіоні: «Від вашої взаємодії, від здатності об’єднувати зусилля задля розв’язання конкретних проблем, формування високої корпоративної культури працювати на єдиний результат залежить успіх Служби в цілому».
Працівники головного управляння мали змогу поспілкуватися з Головою Держпродспоживслужби, задати запитання та обмінятися думками щодо організації роботи центрального апарату та обласного управління.
Володимир Лапа поінформував про роботу Служби над наближенням вітчизняної нормативно-правової бази до європейських норм, про процес оптимізації мережі ветеринарних клінік та лабораторної бази, у якому, на його переконання, мають активну участь брати і територіальні органів, фінансове забезпечення області, підвищення кваліфікації працівників тощо.
Особлива увага була приділена питанню епізоотичної ситуації на Чернігівщині. Голова відзначив, що в області з 2012 року зафіксовано 29 випадків африканської чуми свиней (у 2017 році – 3 випадки, останній - на початку жовтня). Він звернув увагу, що на розвиток ситуації впливає в першу чергу географічне розташування регіону.
Як наголосив Володимир Лапа, для покращення ситуації важливо у повній мірі та своєчасно виконувати протиепізоотичні заходи, налагоджувати діалог з місцевими органами та Національною поліцією, а також вести широку роз’яснювальну роботу серед населення.
Окремо Голова Держпродспоживслужби зупинився на законі «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», прийняття якого вимагає від територіальних органів ведення тісного діалогу з бізнесом.