Захист споживачів та належний рівень комунікації – запорука ефективної роботи Держпродспоживслужби
26.10.2017 10:21
Оперативне реагування на скарги громадян та забезпечення належного рівня комунікації – основні складові результативної роботи будь-якого територіального органу Держпродспоживслужби, – наголосив Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа під час зустрічі з трудовим колективом Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.
«Чути своїх громадян, оперативно реагувати на їх скарги та звернення, захищати їхні права та створювати умови, за яких довіра до Держпродспоживслужби буде зростати є першочерговим завданням, яким має керуватися будь-який спеціаліст Служби. Особливо це актуально для представників головних управлінь Держпродспоживслужби в областях. Бо коли права споживача порушено, він звертається насамперед до територіального органу», – відзначив Володимир Лапа.
Він зауважив, що саме територіальні органи беруть на себе весь тягар і відповідальність у цій роботі, адже вони є представниками держави на місцях у питаннях відстоювання потреб споживачів і просування їх інтересів.
За словами Голови Держпродспоживслужби, у цьому контексті важливо налагодити зворотний зв'язок та проводити активну роз’яснювальну для населення щодо захисту прав споживачів. І тут не обійтися без допомоги й підтримки органів місцевого самоврядування.
Загалом, як зауважив Володимир Лапа, питання комунікації – чи не найважливіше. Бо найчастіше саме брак двостороннього зв’язку спричиняє безліч проблем у виконанні спеціалістами Служби своїх функцій.
«Ми повинні навчитися чути інші органи влади, бізнес, громадян і вміти доносити нашу позицію, шукати шляхи взаємодії», - заявив Володимир Лапа.
Крім того, Голова Держпродспоживслужби звернув увагу на необхідність проведення підготовчої роботи в рамках нещодавно прийнятого Закону «Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров'я та благополуччя тварин» (№2042), який передбачає додаткові повноваження Держпродспоживслужби, зокрема в частині здійснення перевірок.
«Прийняття цього закону є, безумовно, посиленням контролю в сфері безпечності харчових продуктів. Однак ми всі повинні розуміти, що пріоритетом діяльності Держпродспоживслужби повинна бути робота на упередження. Для нас важливо не кількість і розмір застосованих штрафних санкцій, а зменшення кількості порушень законодавства у різних сферах контролю. Тому кожен з нас повинен зосередитися на профілактичній роботі», - заявив Володимир Лапа.
За його словами, Держпродспоживслужба на місцях повинна посилити контроль за роботою всіх ветеринарно-санітарних лабораторій на ринках, а також дошкільних та шкільних навчальних закладів.
Особливу увага керівник Служби приділив збільшенню кількості випадків масових отруєнь, особливо серед дитячих колективів.
Окремо Володимир Лапа зупинився на питанні поширення африканської чуми свиней (АЧС) на території України та зокрема на Житомирщині. Він зауважив, що за останній рік в області було зафіксовано два випадки АЧС. Загалом, станом на 25 жовтня за 2017 рік в Україні зафіксовано 127 випадків АЧС та всього 275 за період із 2012 року.
«Завдяки спільним зусиллям ми бачимо призупинення динаміки поширення цього захворювання на території нашої держави, але, на жаль, не ліквідацію загрози. Ми розраховуємо, що вирішенню цієї проблеми сприятиме підтримка Парламентом запропонованого Урядом обсягу фінансування протиепізоотичних заходів – у проекті державного бюджету на 2018 рік на це передбачено 687 млн гривень», – підсумував Володимир Лапа.