Держпродспоживслужба розраховує на впровадження сучасної системи контролю органічного виробництва

21.09.2017 12:40

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розраховує на впровадження сучасної системи контролю органічного виробництва. На цьому наголосив Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа, виступаючи перед учасниками Міжнародної конференції «Підвищення рівня чесності органічних виробничо-збутових ланцюгів», яка розпочала свою роботу 21 вересня в Одесі.

Володимир Лапа презентував роботу Держпродспоживслужби як в цілому, так і в напрямку роботи щодо системи державного контролю у сфері безпечності харчових продуктів та органічного виробництва.

За його словами, система державного контролю в Україні на сьогодні має три складові:

 - базові вимоги до безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та кормів, які регламентуються Законом України «Про основні принципи та вимоги безпечності та якості харчових продуктів»;

- дотримання добровільних стандартів, які регламентуються Законом України «Про виробництво і обіг органічної сільськогосподарської продукції і сировини»;

- міжнародна торгівля, яка керується  національними вимогами країни-призначення.

За його словами, повноваження Держпродспоживслужби у сфері безпечності харчових продуктів та кормів сьогодні полягають в організації та здійсненні державного контролю у т.ч. за впровадженням НАССР, веденні реєстру затверджених експортних потужностей, уповноваженні лабораторій на проведення досліджень для цілей державного контролю.

У сфері виробництва та обігу органічної продукції Держпродспоживслужба України уповноважена вести реєстр виробників органічної продукції, проводити державний нагляд (контроль) за діяльністю суб’єктів господарювання, гарантувати інформаційне забезпечення зацікавлених сторін.

Водночас Володимир Лапа вказав і на проблеми, пов’язані із чинним нормативно правовим регулюванням у сфері органічного виробництва та обігу: «Зокрема, на жаль, недосконалість вимог чинного законодавства робить можливим створення сприятливого середовища для введення в обіг фальсифікованої органічної продукції, що порушує права споживача та породжує недобросовісну конкуренцію. Як результат знижується довіра до української  органічної продукції».

Одночасно, за словами Голови Держпродспоживслужби, невідповідність чинного законодавства вимогам та стандартам Європейського Союзу знижує довіру і до системи контролю.

«У силу того, що на сьогодні має місце не повний перелік нормативно-правових актів щодо реалізації встановлених вимог, Держпродспоживслужба не може повністю реалізувати функції, покладені на неї», - зауважив Володимир Лапа.

На думку Голови Держпродспоживслужби, аби удосконалити засади правового регулювання органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції необхідно чітко визначити повноваження Держпродспоживслужби, надаючи їй можливість проводити моніторинг органічної продукції, вибірково оцінювати діяльність органів із сертифікації та операторів ринку органічної продукції, працювати в тісній взаємодії з органами сертифікації, а також надати можливість Службі ініціювати при потребу про виключення органу сертифікації з реєстру.

«Дані повноваження внесені в проект закону «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» (N5448 від 24.11.2016), і керівництво Держпродспоживслужби має великі сподівання на прийняття даного закону, аби робота Служби була ефективною і відповідала вимогам сьогодення», - підсумував сказав Володимир Лапа.