Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 5 серпня 2016 року
05.08.2016 17:21
Внаслідок дії аномальних температур, скрізь відзначається повітряно-ґрунтова посуха, що негативно впливає на ріст і розвиток пізніх сільськогосподарських культур. У посівах овочевих культур, цукрових буряків, кукурудзи та соняшника спостерігається передчасне пожовтіння та засихання листків нижніх ярусів та втрати тургору в рослинах. Вищезазначені умови негативно впливають на розвиток і шкідливість гідрофільних фітофагів та збудників хвороб основних сільськогосподарських культур.
Повсюди на 5-43% обстежених площ кукурудзи стебловим (кукурудзяним) метеликом заселено та пошкоджено 2-14, на необроблених площах до 30% рослин (Запорізька обл.) та 1-8% качанів культури. У Луганській області гусеницями фітофага пошкоджено 3% рослин проса, Тернопільській 5-12% рослин соняшника. Гусеницями бавовникової совки у південних областях пошкоджено 1-5, осередково в господарствах Херсонської області до 17% рослин за чисельності 0,5-1 екз. на кожну. У Закарпатській, Івано-Франківській та Хмельницькій областях у крайових смугах полів кукурудзи триває розвиток західного кукурудзяного жука. Всюди посіви кукурудзи уражено пухирчастою та летючою сажками (0,5-6% рослин), іржею (2-7% рослин), гельмінтоспоріозом та стебловими гнилями (3-15% рослин). У Черкаській області на 2% качанів відмічено розвиток бактеріозу, Кіровоградській – фузаріозу, яким уражено 3% качанів.
Скрізь на рослинах соняшника розвиваються геліхризова попелиця, трипси, клопи, гусениці листогризучих совок, осередково стеблового (кукурудзяного) та лучного метеликів. Ними пошкоджено 2-14, макс. 25% рослин трипсами у Запорізькій області. У південних областях у стеблах культури шкодять личинки соняшникової шипоноски (2-6, макс. 12% рослин) вусача (3-8% рослин), осередково паразитує вовчок (5-13% рослин, 4-8 екз. на кожну). Дозріваюче насіння соняшнику пошкоджує гусінь соняшникової вогнівки, якою заселено 1-7, макс. 18% рослин у Запорізькій області. Соняшник хворіє на білу та сіру гнилі, пероноспороз, фомоз, септоріоз, аскохітоз, іржу, якими уражено 1-22, макс. 28% рослин. У Тернопільській області на 2% рослин виявлено вертицильозне в’янення.
У посівах цукрових буряків продовжують шкідливість листогризучі совки, бурякова листкова попелиця, осередково бурякові довгоносики, щитоноски, мінуючи муха та міль. Ураженість рослин церкоспорозом, фомозом, рамуляріозом, борошнистою росою, фомозом, осередково жовтяницею становить 2-17% рослин. У господарствах Вінницької, Полтавської, Тернопільської, Черкаської, інших областей, переважно на гібридах іноземної селекції, 1-2% коренеплодів уражені звичайною паршею, гнилями (хвостова, бура), дуплистістю.
У багаторічних травах шкодять клопи, попелиці, гусениці листогризучих совок, подекуди гусениці лучного метелика та саранові. Бобові трави хворіють на буру плямистість, борошнисту росу
У посівах сої триває розвиток павутинного кліща, попелиць, клопів, трипсів (3-22, макс. 45% рослин, Чернівецька обл.), гусениць листогризучих совок, акацієвої вогнівки, осередково лучного метелика та чортополохівки. Бактеріальний опік, церкоспороз, аскохітоз, септоріоз, пероноспороз, альтернаріоз, жовта та зморшкувата мозаїки, якими скрізь уражено 3-55% рослин, розвиваються переважно за слабкого ступеня. Подальший розвиток хвороб залежатиме від агрометеорологічних умов.
Пасльонові культури (томати, баклажани) пошкоджують жуки і личинки колорадського жука (чисельність 1-6, макс. 10 імаго та 3-8 личинок, які пошкодили 8-45% рослин). Гусеницями карадрини пошкоджено 2-15% плодів томатів. 14-50% рослин та 6% плодів томатів уражено фітофторозом, 3-18% рослин - альтернаріоз, 1-20% плодів - верхівковою гниллю та чорною бактеріальною плямистістю. Попелиці, гусениці біланів, молі, совок пошкодили 5-16, макс. 34% рослин капусти. Слизистим та судинним бактеріозами, пероноспорозом охоплено 1-35% рослин.
Гусеницями яблуневої плодожерки пошкоджено 2-17, макс. 28% плодів яблук, сливової плодожерки – 3-22% плодів слив. Плодові насадження потерпають від комплексу хвороб борошнистої роси, парші, клястероспоріозу, якими уражено 2-44% листя. На 2-14% плодів уражено паршею та моніліозом.
На виноградниках шкодили гронова листокрутка, кліщі. Відбувається подальший розвиток хвороб: оїдіуму, мілдью та чорної гниллі.
В агроценозах південних, центральних та східних областей триває розвиток лучного метелика другого покоління. На неугіддях на 10 кроків нараховується 1-6, макс. 10 метеликів. Гусінню в допороговій чисельності пошкоджено 2-9% сільськогосподарських рослин.
В ареалі розвитку саранових у неугіддях, біля зрошувальних каналів, у заплавах річок відмічається масове окрилення комах, парування та відкладання самицями яєць у ворочки. В крайових смугах кукурудзи, сої, соняшника, сої ними пошкоджено 2-6% рослин.
У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.