Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 21 липня 2017 року
21.07.2017 11:21
Погодні умови звітного періоду сприяли подальшому розвитку хвороб на колосі. У незібраних посівах ярих, подекуди озимих зернових культур Лісостепу й Полісся альтернаріозом, гельмінтоспоріозом, фузаріозом, оливковою плісенню, септоріозом, борошнистою росою охоплено 0,5-8, макс. 15% (септоріоз, оливкова пліснява) колосків у Київській, Полтавській областях, летучою та твердою сажками уражено 0,2-2% колосків пшениці. Осередково у Дніпропетровській, Хмельницькій областях у посівах озимого та ярого ячменів летючою сажкою уражено 0,2-1% колосків. В Лісостепових областях на 0,5-4% рослин має місце білоколосість. На ярому ячмені розвиваються гельмінтоспоріоз, бура, сітчаста, інші плямистості.
Для збереження якості зерна проводиться першочергове збирання уражених хворобами хлібів прямим комбайнуванням та проведення очищення й просушування зерна в буртах, на токах і зерносховищах до вологості не вище 14%. Надалі обов’язково провести фітоекспертизу насіння та за переважаючих збудників хвороб прийняти рішення щодо вибору найефективнішого протруйника і своєчасно оздоровити посівний матеріал.
Клоп шкідлива черепашка дохарчовується у посівах зернових колосових культур Лісостепу, осередково Степу. На полях обліковують 0,1-2, макс. 6 (Донецька обл.) імаго на кв.м. Окрилилося 27-75% клопів. Пошкодженість зерна клопом черепашкою становить від 0,8 до 6% (осередки Полтавської обл.). Переважно у посівах ярих колосових культур живляться хлібні жуки, злакова попелиця, трипси, які в допороговій чисельності пошкодили 1-11% рослин.
У посівах кукурудзи, проса, соняшника триває літ стеблового кукурудзяного метелика, відкладання яєць та живлення гусениць, якими заселено 1-5, макс. 10% рослин (Херсонська обл.) по 1-2 екз. на кожну. В південних регіонах високі денні температури повітря спричиняють висихання яйцекладок та часткову загибель гусениць молодших віків. Шкідливість злакових попелиць відмічається на 10-75% площ кукурудзи, 3-18, макс. 40% рослин (Київська, Кіровоградська, Сумська обл.). Також шкодили злакові блішки, трипси, осередково павутинний кліщ та гусениці листогризучих совок. У Закарпатській області, насамперед в приватному секторі на повторних посівах кукурудзи, відбувається літ імаго західного кукурудзяного жука. У Львівській, Кіровоградській, Київській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській, Тернопільській областях на 1-8% рослин кукурудзи розвивався гельмінтоспоріоз. Осередково у лісостепових і степових областях 1-3% рослин охоплено пухирчастою сажкою, у Кіровоградській, Київській, Полтавській областях на 0,5-2% виявлено летючу сажку, у Київській – початок розвитку іржі кукурудзи.
Сою пошкоджують трипси і попелиці (2-9% рослин), довгоносики, клопи (1-6%), листогризучі совки (3-7%) та вогнівки (2-5%). У Вінницькій, Житомирській, Закарпатській, Київській, Львівській, Сумській, Тернопільській, Полтавській, Херсонській областях на 3-15% сої живляться павутинні кліщі. Скрізь 3-14, макс. 23% рослин (церкоспороз, Сумська обл.) уражені антракнозом, аскохітозом, пероноспорозом, іржею, церкоспорозом, септоріозом, подекуди бактеріальним опіком. Вірусними хворобами у Київській та Полтавській областях уражено 3-7% культури. Сою слід захищати від вищезгаданих шкідників та хвороб дозволеними препаратами у відповідності з санітарними вимогами.
Скрізь на 3-10% рослин цукрових буряків харчуються листкова бурякова попелиця, бурякові щитоноски, клопи, мінуюча муха, листогризучі та підгризаючі совки, інші фітофаги. Амарантовий стеблоїд живиться на 4% рослин у Полтавській та Тернопільській областях. Агрокліматичні умови звітного періоду сприяли розвитку хвороб на рослинах культури переважно у Лісостепу. Церкоспорозом охоплено 2-9, пероноспорозом, фомозом 1-5, рамуляріозом - 2% (Хмельницька обл.) рослин.
Повсюди 2-7% рослин соняшнику охоплено білою і сірою гнилями, осередково іржею, 3-17% – септоріозом, 4-21% - пероноспорозом, 10-55% - фомозом. Із шкідників на 5-28, макс. 50% соняшника розвиваються та шкодять сисні комахи (попелиці, трипси, клопи), гусениці листогризучих совок, подекуди саранові, в Запорізькій області - соняшникові шипоноска та вусач, інші фітофаги. В крайових смугах степових областей шкодить чортополохівка. У Тернопільській області стебловим кукурудзим метеликом пошкоджено 3,5% рослин. Вогнища хвороб і шкідників за необхідності обробляють рекомендованими препаратами.
На присадибних ділянках приватних господарств на огірках, кавунах, кабачках, гарбузах, помідорах, моркві, осередково - перці відбувається масовий розвиток та шкідливість попелиці (Донецька, Полтавська, Черкаська, інші обл.). Картоплю та овочеві культури, здебільшого пізніх строків дозрівання, від шкідливих комах, зокрема колорадського жука, гусениць молі, біланів, совок, та хвороб – фітофторозу, плямистостей, гнилей захищають за рекомендованими системами з урахуванням санітарних вимог щодо строків останньої обробки.
У садах гусениці яблуневої плодожерки пошкодили 4-12% плодів. Сисні шкідники (попелиці, кліщі) розвиваються на 10-52% листків. Плоди зерняткових уражені плодовою гниллю (2-7%), паршею (2-35%). Борошнистою росою охопилено 5-40% листків. На кісточкових поширюються кокомікоз, клястероспоріоз. У виноградниках шкодять гусениці гронової листокрутки ІІ-го покоління, кліщі (на 10-25% кущів пошкоджено 7-25% листків), з хвороб поширюються мілдью (8-20% кущів ), оїдіум (5-15% кущів, 1-4% листя), на Закарпатті осередково - чорна гниль.
Підгризаючі та листогризучі совки повсюди пошкодили 3-8, макс. 16-23% (Запорізька обл.) рослин кукурудзи, соняшнику, цукрових буряків, багаторічних трав, овочевих культур. Лучний метелик, переважно в степових областях, в допороговій чисельності розвивається в неугіддях, узбіччях доріг, багаторічних травах, у Донецькій області на крайових смугах полів гусеницями фітофага пошкоджено 2% кукурудзи та соняшнику. Відмічається літ метеликів ІІ покоління, інтенсивністю 1-5 екз. на 10 кроків.
Повсюди на неугіддях, багаторічних травах, подекуди крайових смугах посівів соняшнику триває розвиток нестадних саранових. Личинки старших віків за чисельності 0,3-5, макс. 8-15 екз. на кв.м (Запорізька, Київська обл.) пошкоджено 1-6, осередково 28% просапних культур. Італійського пруса в допороговій чисельності виявляли у Степу на неугіддях, окрилилось 10-30% саранчуків. Захист посівів доцільно проводити за чисельності 10-15 личинок нестадних саранових, 2-5 екз. італійського пруса на кв.м дозволеними до використання інсектицидами.
В господарствах постійно здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами.