Представники українських підприємств ознайомилися із процедурою переробки молока в Швейцарії
23.06.2017 19:06
З 14 до 20 травня в рамках Компоненту 3 Швейцарсько-українського проекту з безпечності молока з навчальним візитом у Швейцарії перебувала група представників молокопереробних підприємств України, що є партнерами Проекту.
У перший день перебування координатор Проекту Сабін Рейст та міжнародний експерт Джордж Пінто Феррейра поінформували учасників про Швейцарську Конфедерацію та особливості розвитку молочної галузі - тенденцією для швейцарських молочників є зменшення кількості виробників молока (у 2016 р. було 20987 ферм, в яких утримувалось 575 800 корів, для порівняння у 2010 р. – 39890 ферм та 615 845 корів) та укрупнення ферм (середній розмір ферми у 2016 р. – 26 корів на 27 га угідь).
Того ж дня група під час інспекції з офіційним інспектором ветеринарної служби кантону Берн відвідала сімейну ферму на 80 голів. Інспектор керувався чек-листом з переліком підконтрольних пунктів щодо дотримання гігієнічних вимог у первинному виробництві тваринницької продукції, зокрема доїння, годівлі, лікування та переміщення.
Наступного дня група відвідала невелику сироварню, основним виробництвом якої є традиційний швейцарський сир Емменталер, що виготовляється з сирого молока. Всього молоко на переробку надходить від 19 фермерів, які є власниками сироварні.
Візит до малої сімейної ферми (12 корів) з виробництва біо-молока став прикладом додержання гігієнічних та екологічних вимог у відносно малих масштабах підприємництва.
На третій день відбулося знайомство з виробництвом та переробкою молока в Альпах. На час візиту до ферми останній показник КСК не перевищував 40 000, а загальне бактеріальне обсіменіння - близько 3000 (в мл).
Також відбувся візит до фабрики Нестле в Конольфінгері, до якої молоко для виробництва дитячого харчування надходить від 550 ферм. Представники фабрики підготували презентацію щодо сталого постачання молока, в якій висвітлили досвід Нестле у світі щодо співпраці з виробниками молока. До одного з постачальників молока до фабрики в Конольфінгері було здійснено наступний візит. У 2013 році фермер реконструював приміщення для утримання корів у зв’язку з підвищенням вимог до благополуччя тварин у Швейцарії. Утримуючи 12 корів, фермер не має в своєму розпорядженні охолоджуючого обладнання, а щоразу після доїння та попереднього охолодження проточною холодною водою не пізніше як за годину доставляє молоко на пункт збору. На пункті вже здійснюється миття та дезінфекція тари.
Четвертий день перебування мав дві цілі: Suisselab (Швейцарська лабораторія досліджень сирого молока) та AGROSCOPE (дослідницька станція з стратегічних досліджень і розробок у сільському господарстві та харчовій промисловості). Suisselab здійснює на доручення молочної індустрії та федерального уряду дослідження сирого молока в рамках всеохоплюючої програми моніторингу кожного виробника молока, яке йде на переробку, за трьома обов'язковими показниками: кількість соматичних клітин, бактеріальне обсіменіння та залишки інгібіторів. Дослідження здійснюють автоматично, без втручання людей. За наявності інгібіторів у молоці – на виробника одразу накладається заборона на постачання з подальшим втручанням контролюючого органу, усуненням невідповідності та підтверджуючих результатів дослідження.
Другий напрямок дослідження сирого молока – контроль молочної продуктивності окремої корови господарства, що є учасником племінного союзу. Періодичність контролю – 1 раз на місяць. Проби молока консервуються та відсилаються на адресу лабораторії поштою.
Під час візиту до дослідницької станції AGROSCOPE група ознайомилася з дослідженнями і розробками у сфері сільського господарства, харчування та навколишнього середовища, передачею технологій у сфері сільськогосподарських практик, консультацій, промисловості, науки, навчання та широкої громадськості.
Також учасники мали змогу потрапити у відділ з вирощування культур мікроорганізмів пілотного заводу дослідницької станції AGROSCOPE. Щотижня закваски у рідкій формі (близько 40 штамів), надсилаються до сироварень Швейцарії.
Останнього навчального дня учасники відвідали лабораторію кантону Берн та дізнались про особливості інспектування молокопереробних підприємств. Завершенням перебування у Швейцарії став візит до невеличкого пункту збору молока для п’яти постачальників.
Під час брифінгу учасник поїздки Леонід Миколаєвський підсумував результати візиту: «Основні складові функціонування молочної галузі Швейцарської Конфедерації: злагоджений механізм функціонування галузі без видимого втручання державних інституцій, зокрема, ветеринарної служби, все здійснюється на стадії профілактики і коригування процесів; відповідальність і довіра між усіма учасниками ланцюга: виробник-контроль (лабораторії) - переробник-продавець – не допускається припущення свідомого обману партнерів; однією із складових пріоритетів держави є підтримка та продовження традицій молочного напрямку, розвиток сімейственості та продовження вікових традицій, укладу життя, підвищуючи при цьому рівень і культуру виробництва, впровадження нових технологій».
Детальніше з інформацією можна ознайомитися тут.