Новини регіонів: Триває реалізація заходів з ліквідації АЧС у місті Шостка
20.07.2016 15:54
Територію міста Шостка визначено епізоотичним осередком африканської чуми свиней (АЧС), запроваджено карантинні заходи та здійснюється санітарна очистка господарства, де виявлено спалах.
Як повідомив виконуючий обов’язки керівника Головного управління Держпродспоживслужби у Сумській області Віталій Моїсеєнко, у зв’язку із випадком захворювання на АЧС у Шостці відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Сумській облдержадміністрації, на якому затверджено заходи з профілактики, недопущення поширення та ліквідації захворювання в регіоні. У господарстві, де виявлено спалах АЧС, поголів’я тварин вилучено та знищено шляхом спалення. Проведена робота із санітарної очистки території господарства. У районі сформовано 10 бригад для здійснення подвірного обходу та профілактичної роботи серед населення. У місті встановлено 7 ветеринарно-поліцейських постів з дезбар’єрами для цілодобового чергування та проведення контролю. Територію Шосткинського району в радіусі 20 км від осередку захворювання визначено зоною захисту. Решту району, що межує із зоною захисту, включено до зони нагляду.
Водночас для недопущення розповсюдження захворювання до зняття карантинних обмежень на місці встановлено контроль за реалізацією м’яса свинини й іншої продукції свинарства. Що стосується епізоотичного осередку, то тут заборонено ввезення/вивезення усіх видів живих тварин та продукції тваринного походження. Торгівля м’ясом свинини має здійснюватися в спеціалізованих магазинах із супровідними ветеринарними документами з благополучних територій щодо АЧС.
За даними Держпродспоживслужби в Сумській області, в місті можна реалізувати виключно м'ясо забійного походження (тобто таке, яке надходить із боєнь та м'ясокомбінатів). Також тимчасово закриють м'ясний павільйон на ринку. Ці обмеження діятимуть на період карантину.
Як повідомлялося раніше, умісті Шостка Сумської області 15 липня 2016 року зареєстровано загибель 3 гол. свиней із 56 голів, які утримувалися в господарстві ФОП «Бондаренко В.М.». При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) 15.07.2016 встановлено діагноз на африканську чуму свиней.
Крім вказаного випадку, з початку 2016 року в Україні зареєстровано 14 випадків АЧС, у тому числі в Полтавській (3 випадки), Одеській (3), Житомирській (1), Кіровоградській (1), Хмельницькій (1), Миколаївській (1), Сумській (1), Чернівецькій (1), Черкаській (1) та Чернігівській (1) областях. Станом на 18.07.2016 залишилося 5 неблагополучних пункти по АЧС в Чернівецькій, Миколаївській, Чернігівській, Черкаській та Сумській областях.
Правила утримання свиней:
- Проводити ідентифікацію і реєстрацію тварин у державних установах ветеринарної медицини;
- Надавати свиней для щеплення ветеринарною службою проти класичної чуми свиней (проводиться безкоштовно);
- Регулярно здійснювати обробку тварин проти комах і кліщів;
- Ретельно і комплексно боротися з гризунами;
- Не завозили свиней без узгодження державної ветеринарної служби відповідної зони обслуговування;
- Утримувати свиней виключно в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу і контакту з іншими тваринами;
- Закуповувати доброякісні комбікорми тільки на офіційних ринках і вимагати від продавців супровідні документи, що гарантують якість безпеки і місце походження корми;
- Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою без термічної обробки.
- Не згодовувати тваринам корми без попередньої термічної обробки;
- Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях і без супровідних ветеринарних документів;
- У жодному разі не купувати м'ясо чи сало на стихійних ринках або в місцях несанкціонованої торгівлі - воно може бути небезпечним;
- Обслуговувати тварин тільки у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;
- Не дозволяти стороннім особам відвідувати господарства та тваринницьких приміщень;
- Забезпечувати закритий режим роботи господарства;
- Здійснювати подвірний забій тільки з дозволу державної ветеринарної служби;
- Не забивати хворих свиней і не переробляти туші хворих тварин;
- Утриматися від утримання свиней в приватному господарстві, якщо господар мисливець, або з якихось причин має постійний контакт з дикою фауною;
- По можливості утриматися від приватних поїздок в країни та зони, в яких зареєстрована африканська чума свиней, у жодному разі не перевозити з них тварин і продукцію тваринного походження;
- У разі прояву будь-яких ознак захворювання у тварин - невідкладно звертатися до лікаря ветеринарної медицини.
Дотримання вказаних вище елементарних заходів вбереже тварин від захворювання на африканську чуму свиней, а їх господарів - від непередбачуваних матеріальних втрат.