Тривають стажування фахівців фітосанітарних лабораторій
02.03.2017 15:19
У лютому 2017 року в фітосанітарних лабораторіях України розпочався сезон стажувань спеціалістів, які проводять експертизу рослин та продукції рослинного походження.
Стажування проводяться з метою оновлення знань, засвоєння спеціалістами фітосанітарних лабораторій кращого вітчизняного та закордонного досвіду, набуття практичних умінь і навичок щодо нових методів проведення лабораторних експертиз та діагностики регульованих шкідливих організмів. Для цього Департаментом фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва і розсадництва, за попереднім узгодженням з фітосанітарними лабораторіями було затверджено Графік проведення стажування спеціалістів у 2017 році.
Впродовж лютого дві фітосанітарні лабораторії приймали колег з інших областей України
Так з 06.02.2017 р. по 10.02.2017 р. на базі Державної установи «Центральна фітосанітарна лабораторія» було проведено стажування спеціалістів лабораторій з питань системи якості. В ході стажування спеціалісти лабораторій ознайомились із організацією системи якості, її структурою, вимогами та етапами впровадження. Були вивчені цілі та принципи стандартизації. Розглянуто та обговорено параграфи національного стандарту ДСТУ ISO/ІЕС 17025:2006 щодо системи якості у фітосанітарній лабораторії:
- формування сфери акредитації;
- вимоги до впровадження системи якості;
- Технічні вимоги до впровадження системи якості.
Під час дискусії, якою завершилось стажування, були обговорені організаційні питання, що виникають в процесі підготовки до акредитації, та запропоновано шляхи їх вирішення. Спеціалістам була надана методична допомога для впровадження системи якості на місцях.
На базі цієї ж лабораторії, але вже з 20.02.2017 р. по 24.02.2017 р. відбулися стажування спеціалістів фітосанітарних лабораторій, які спеціалізуються на виявленні і визначенні хвороб рослин, що викликаються вірусами і бактеріями.
Під час стажування спеціалісти лабораторій ознайомились із організацією роботи ДУ «Центральна фітосанітарна лабораторія». Були проведені практичні заняття методом ELISA, на визначення таких збудників хвороб як Pantoea stewartii sb. st. та wheat streak mosaic virus. Проведено калібрування ампліфікатора ПЛР в реальному часі.
Присутні на заняттях обговорили загальні питання, щодо організації проведення вірусологічної та бактеріологічної експертиз та мінімально необхідного для цього матеріально-технічного забезпечення. Обговорювались проблеми наявності референтного колекційного матеріалу, розподілу робочих зон для проведення тестувань з визначення збудників бактеріальних та вірусних захворювань рослин, забезпечення реагентами, імплементація стандарту ISO 17025 щодо бактеріологічних та вірусологічних експертиз.
Крім Центральної фітосанітарної лабораторії, колег приймала і ДУ «Львівська обласна фітосанітарна лабораторія», де 20.02-24.02.2017 р. відбулось стажування бактеріологів.
Фахівці ознайомились та обмінялись власним досвідом щодо таких питань:
- перелік регульованих шкідливих бактеріальних організмів;
- характеристика регульованих та інших шкідливих видів бактерій;
- підготовка середніх проб до проведення фітосанітарної експертизи методами ІФА та ПЛР;
- принцип роботи на імуно-ферментному аналізаторі;
- принцип роботи методом полімеразно-ланцюгової реакції;
- техніка безпеки при проведені фітосанітарної експертизи;
- оформлення фітосанітарних документів.
Після закінчення проведення стажувань, відбулось практичне закріплення навиків роботи на ІФА та ПЛР.
Слід зазначити, що такі стажування триватимуть впродовж всього 2017 року в різних фітосанітарних лабораторіях і охоплять питання щодо проведення фітосанітарної експертизи як за тими напрямками, що згадані вище, так і за іншими, а саме: ентомологія, мікологія, фітогельмінтологія та гербологія.