Для Кіровоградщини проблема радонових ризиків є надзвичайно актуальною
17.02.2017 14:17
Відбувся семінар з питань реалізації державної політики у сфері радіаційного захисту та ядерної безпеки, організації проектування та виконання заходів із зниження радонових ризиків у повітрі будівель навчальних закладів та у джерелах водопостачання на території області.
Метою заходу, організованого Головним управлінням Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, було привернення уваги відповідальних осіб місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування до питання важливості контролю над радоновими ризиками для здоров’я населення. Повноваження та відповідальність місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування у зазначеному питанні визначені основними законодавчими та нормативно-правовими актами України щодо забезпечення радіаційного захисту та ядерної безпеки.
Як зазначив начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області І.Р.Бойчук, семінар має стати приводом для зміни підходів до прийняття і фінансування місцевих програм захисту населення від іонізуючого випромінювання.
У семінарі взяли участь і виступили перший заступник голови обласної державної адміністрації С.П.Коваленко, народний депутат України К.В.Яриніч, фахівець Державного закладу «Український центр з контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров'я України» Ю.М.Брюм, заступник директора Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» і завідувач радіологічної лабораторії цієї установи В.Г.Вечеровський та І.Й. Бабірад.
На заході були присутні фахівці профільних структурних підрозділів облдержадміністрації та райдержадміністрацій, керівники і фахівці Головного, міських та районних управлінь Держпродспоживслужби області.
Зокрема, народний депутат України К.В.Яриніч представив присутнім результати дослідження «Онкологічні загрози Кіровоградщини». За даними цієї роботи, наша область нині – лідер в Україні за кількістю онкологічних хворих: 465 осіб на 100 тисяч населення. Цей показник уже нині на 30% перевищує середньоукраїнський, а згідно з прогнозом у недалекому 2020 році онкозахворюваність стане найголовнішою медичною проблемою для жителів краю. Основним чинником цієї захворюваності є екологічний, чільне місце тут займає ураження радоном - дочірнім продуктом розпаду урану, на поклади якого багаті надра Кіровоградщини.
Доповідачі зупинилися не тільки на шляхах потрапляння радону в організм людини - не лише з повітрям, а і з водою, підкресливши, що найуразливішою категорією до впливу цього небезпечного газу є діти. Йшлося і про способи розв’язання цієї проблеми. При цьому було наголошено, що розраховувати на ефективність протирадонових заходів без залучення фахівців з радіології марно.
Особливу увагу було приділено ситуації з рівнем радону-222 в повітрі приміщень шкіл і дитсадків і в питній воді, яка використовується в цих закладах.