Українські фахівці взяли участь в міжнародному навчальному курсі у США

24.06.2016 12:05

З 6 по 17 червня 2016 року у США (Raleigh, Північна Кароліна та Riverdale, Мериленд) проходив тренінг щодо системи аналізу здоров’я рослин, організований Інспекційною службою здоров’я тварин та рослин (Animal and Plant Health Inspection Service (APHIS) Департаменту сільського господарства США (USDA).

У тренінгу були задіяні представники понад 20-ти країн Америки, Африки, Європи, Азії та Океанії. Від України в навчанні взяла участь завідувач сектору аналізу ризиків Управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби Ольга Башинська.

Перший навчальний тиждень відбувався в Державному Університеті Північної Кароліни, наступний – у штаб-квартирі APHIS.

На початку роботи учасникам тренінгу презентували загальну структуру системи карантину і захисту рослин в контексті робити APHIS під керівництвом USDA. Також були окреслені загальні завдання навчального курсу та цілі, яких необхідно досягти. Так, на прикладі системи США учасники мали змогу оцінити елементи власних систем карантину і захисту рослин (PQS) та визначити сфери, які можна поліпшити і зміцнити в майбутньому.

Щодня для учасників тренінгу демонструвалися презентації у сфері карантину і захисту рослин. Корисними, для прикладу, були презентації на такі теми: «Загальний огляд моделі системи охорони здоров'я рослин в США», «Огляд фітосанітарних термінів», «Огляд аналізу фітосанітарного ризику», «Огляд роботи інспекційних станцій рослин USDA, регулювання імпортного насіння і саджанців», «Огляд структури та особливостей роботи лабораторій де проводяться дослідження щодо карантинних та інших шкідливих організмів рослин» тощо.

Загалом впродовж тренінгу слухачі ознайомилися з 37-ма презентаціями з фітосанітарної тематики, відвідали дві інспекційні станції в штатах Північна Кароліна та Мериленд. Крім цього, під час виїзних занять учасники тренінгу побували у Клініці хвороб і шкідників рослин Північної Кароліни, Розсаднику тропічних рослин і Ботанічному саду Північної Кароліни, Карантинному фонді зародкової плазми рослин Белтсвіла (Меріленд), Науковому центрі здоров’я рослин і технологій та діагностичній лабораторії Белтсвіла, а також у логістичному терміналі порту Філадельфія, де проводиться інспектування імпортних рослинних вантажів.  

Важливим етапом тренінгу стали щоденні практичні заняття в робочих групах: учасники були розподілені на 4 робочих групи, кожна з яких виконувала завдання з моделювання систем карантину рослин для конкретної країни: наприклад, сертифікація на експорт, система карантинних обстежень, лабораторної діагностики, аналізу ризиків тощо. За результатами такої роботи кожна група підготувала презентацію фітосанітарної системи однієї з країн та представила її в останній день тренінгу. Такі заняття, зокрема, дали змогу познайомитись зі специфікою роботи фахівців із карантину і захисту рослин з різних країн, обговорити існуючі проблеми та поділитися досвідом. Так, у групі України працювали колеги з Аргентини, Фіджі, Сербії, Камбоджі та Самоа.

Слід зазначити, що тренінг, проведений фахівцями APHIS, став новим позитивним досвідом для всіх учасників. Кожна презентація супроводжувалась активним фаховим обговоренням, усі бажаючі могли висловитися, поставити питання або поділитися досвідом своєї країни щодо карантину і захисту рослин.

Крім набуття безпосереднього практичного досвіду з широкого кола питань в сфері карантину і захисту рослин, участь у тренінгу щодо системи аналізу здоров’я рослин сприяла налагодженню професійних контактів з країнами – торгівельними партнерами України для майбутнього фахового співробітництва.