У рамках «АГРО 2016» відбувся круглий стіл з питань здорового харчування

09.06.2016 19:11

У рамках XXVIII Міжнародної агропромислової виставки «АГРО 2016» за сприяння Департаменту продовольства Мінагрополітики та МОЗ України відбувся круглий стіл на тему: «Здорове харчування: міжнародний досвід та українські перспективи».

У роботі круглого столу взяли участь: Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова, Начальник Управління за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби Алла Григоренко, директор департаменту продовольства Мінагрополітики Микола Мороз, головний позаштатний дієтолог МОЗ України Олег Швець,  представники наукової спільноти, українських виробників харчової продукції та громадськості.

У вступному слові Олена Ковальова наголосила, що запорукою здоров`я людини є безпечне і повноцінне харчування, тому метою цього круглого столу є висвітлення питань серед населення щодо співпраці державних органів та бізнесу для зменшення ризиків, які пов’язані із неповноцінним харчуванням та зниження негативного впливу «харчового фактору» на здоров’я людини.

Алла Григоренко у свою чергу зазначила, що органи виконавчої влади, заклади охорони здоров`я, освіти, виробники продуктів харчування, науковці, ЗМІ – всі разом повинні працювати над однією проблемою – забезпечення умов для споживання населенням якісних та безпечних харчових продуктів. Головною ціллю діяльності Держпродспоживслужби, зазначила вона, є захист здоров`я споживачів, сприяння підвищення конкурентоздатності продукції українських виробників, допомога бізнесу, проведення просвітницької роботи серед населення.

За даними ВООЗ, небезпечні харчові продукти пов’язані зі смертю у світі приблизно 2 мільйонів чоловік щорічно. Небезпечні продукти харчування створюють глобальні загрози в галузі охорони здоров’я та становлять небезпеку для здоров’я кожної людини. Діти грудного та раннього віку, вагітні жінки, літні люди і люди, які страждають будь-яким захворюванням, відносяться до найбільш вразливих категорій населення. Головне питання, яке розглядалося у ході дискусії, це - доступність населення до здорових та безпечних продуктів харчування (у тому числі і дитячого). У наслідок вживання неякісних у епідемічному відношенні харчових продуктів можуть виникати інфекційні захворювання, серед яких найбільш поширені – гострі кишкові інфекції. В останні роки захворюваність населення на гострі кишкові інфекції особливо серед дітей є найбільш поширеною. Для підтвердження важливості питання безпечності харчових продуктів Аллою Григоренко було зазначено, що за 5 місяців поточного року в Україні зареєстровано 49 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, в тому числі вірусного гепатиту А, внаслідок яких постраждало 476 осіб, у тому числі 281 дитина.  Основний фактор передачі – харчовий.

Олег Швець повідомив про те, що зараз в України розпочалась масштабна програма по інформуванню населення щодо необхідності зменшення вживання в їжу харчової  солі та трансжирів; це буде сприяти зниженню захворюваності в країні на сердцево-судинні захворювання.

Для України є дуже важливим також питання фортифікації продуктів харчування вітамінами та мікроелементами, які направлені на профілактику іододефіциту, рахіту. Роз’яснення населенню про необхідність більше вживати овочі фрукти

Микола Мороз повідомив, що підготовлені певні зміни до діючого законодавства щодо покращення раціону харчування та адаптування його до європейських вимог існуючих норм харчування для певних категорій.

Олена Ковальова підвела підсумки роботи круглого столу та наголосила, що вирішення проблеми із нераціональним харчуванням в Україні, з врахуванням кращих світових практик, можливо шляхом: законодавчого регулювання, запровадження програм, направлених на оздоровлення раціону українців, інформаційних кампаній (у шкільних закладах та ЗМІ), виробництва продуктів для спеціального харчування (для певних категорій населення із хронічними захворюваннями).

За результатами обговорення важливих тем учасники прийняли спільну резолюцію щодо сприяння пропаганди здорового харчування, вдосконалення загальнодержавних (та при необхідності адаптація регіональних) програм, направлених на профілактику захворювань, пов’язаних з недостатнім вживанням йоду та ін.